(تاریخچه ی دوربین های مداربسته پلاک خوان)

دوربین مداربسته پلاک خوان در سال ۱۹۷۶ در واحد توسعه علمی پلیس در کشور انگلستان طراحی شد. و قراردادها برای تولید سیستم های صنعتی ابتدا به شرکت EMI Electronics و سپس Computer Recognition Systems (CRS) در شهر وکینگهام انگلستان اعطا گردید.

اولین تشخیص از طریق این فناوری در سال ۱۹۸۱ انجام شد که طی آن یک ماشین به سرقت رفته، پیدا شد. پس از آن از فناوری ANPR به طور گسترده استفاده نشد، تا اینکه در سال ۱۹۹۰ با تولید و توسعه نرم‌افزار‌های ارزان‌تر و ساده‌تر، استفاده از آن دوباره رونق پیدا کرد. مجموعه ای از داده های مربوط به ANPR به منظور استفاده در آینده، در دهه اول ۲۰۰۰ مستند شد. اولین مورد مستند شده توسط فناوری ANPR  برای حل معمای یک قتل در شهر بردفورد در کشور انگلستان، در نوامبر سال ۲۰۰۵ مورد استفاده قرار گرفته و فناوری ANPR در تعیین محل و محکوم شدن قاتلان یک افسر پلیس انگلیس نقش بسزایی را ایفا کرد.

دوربین مدار بسته پلاک خوان جاده ای و تکنولوژی ANPR تشخیص خودکار شماره پلاک

تشخیص خودکار شماره پلاک یا (ANPR (Automatic number plate recognition یک فناوری‌ است که با استفاده از تشخیص کاراکترهای نوری روی تصاویر، قادر به خواندن پلاک وسایل نقلیه است.

ANPR در سراسر جهان برای اجرای قانون توسط نیروهای پلیس از جمله کنترل وسایل نقلیه استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از این فناوری جهت پرداخت عوارض وسایل نقلیه در جاده ها یا کنترل ترافیک در بزرگراه‌‌ها نیز استفاده نمود.

ANPR می‌تواند تصاویر گرفته شده از پلاک خودروها و متن آنها را ذخیره کند، همچنین این قابلیت را دارد که تصویری از شخص راننده را نیز تهیه کند. استفاده از نور مادون قرمز در سیستم ‌ها، موجب می‌شود که دوربین‌ها بتوانند در هرساعتی از شبانه‌ روز تصویربرداری کنند.